Hledáte nejlevnější měsíční kontaktní čočky? Nakupujte v eshopu Kontakto.cz!

Potřebujete poradit? Volejte 558 712 283! 

impress

Měsíční kontaktní čočky

Roztoky na kontaktní čočky

TOP měsíční kontaktní čočky

oční vada šilháníŠilhání, nebo také strabismus, je porucha očí, kdy se odchyluje jedno oko z rovnoběžné osy pohledu očí. Znamená to tedy, že oči nesměřují k jednomu bodu zároveň tak, jak je to za normálního stavu. Šilhají nejen děti, ale také dospělí.

Naštěstí existuje celá řada, jak šilhání řešit. Platí pravidlo, že čím dříve začnete šilhání řešit, tím je léčba rychlejší. Jak rozpoznáme šilhání a jaké tedy máme možnosti léčby?

Příznaky šilhání

 • Odklon oka

Šilhání je poměrně jednoduše rozpoznatelné, protože je na první pohled viditelné. Jedno oko se odchyluje od správného směru.

 • Dvojité vidění

Pacienti mají dvojité vidění, což může mnohdy způsobovat nemalé obtíže při orientaci v prostoru. Často se setkáváme s menšími či většími nehodami pacientů. Při dvojitém vidění nedokáží rozpoznat, který ze dvou obrazů je správný a který ne.

 • Tupozrakost

Tupozrakost neboli amblyopie je funkční vada zraku, projevující se sníženou ostrostí zraku.

Druhy šilhání

  • Vrozený strabismus

Tato varianta šilhání je způsobena poruchou úponu okohybného svalu. Jestliže nedojde k včasné léčbě, může se prohloubit až v tupozrakost.

  • Získaný strabismus

Tato neurogenní porucha se projevuje paralýzou okohybného svalu.

Typy strabismu

  • Ezotropní šilhání (strabismus)

Tento typ strabismu se nejčastěji objevuje u dětí, kdy oko „utíká“ směrem k nosu.

  • Exotropní šilhání (strabismus)

Naopak tato varianta se projevuje především u dospělých, kdy oko „utíká“ směrem ven k vnějšímu koutku.

Léčba šilhavosti

Variant léčby je opravdu mnoho. Při zjištění šilhavosti je důležité začít ji řešit, a to co nejdříve. Především u dětí je brzká léčba velice důležitá, aby nedocházelo k následnému prohlubování dalších očních vad.

 • Dioptrické brýle – jedna z nejčastěji používaných korekčních pomůcek, která koriguje oční vadu šilhavost jsou brýle.
 • Okluzor – zapomeňte na nehezké okluzory, které si pamatujete z vašeho dětství. Dnes mají okluzory mnoho barevných provedení a variant. Přikládá se vždy na zdravé oko, tím se pak nemocné oko více namáhá.
 • Cvičení v ortoptické ambulanci
 • Chirurgická léčba – chirurgická léčba je aplikována na okohybné svaly. Chirurgicky se mění jejich délka. U dospělých pacientů je používána technika tzv. nastavitelných stehů.

Máte-li jakoukoliv zrakovou vadu, která vyžaduje pomůcky ve formě kontaktních čoček nebo brýlí, pak navštivte e-shop Kontakto.cz. Nakupíte zde kontaktní čočky různých výrobců i kvalitní značkové brýle.


Přečtěte si také:

Find Us On Facebook

Sledujte nás na Facebooku a neunikne Vám žádná akční nabídka na kontaktní čočky a s nimi spojený sortiment!

Sledujte nás

Facebook